NEUROLOG
Neurolog specjalizuje się w leczeniu schorzeń układu nerwowego. W jego skład wchodzą mózg oraz rdzeń kręgowy, tworzące ośrodkowy układ nerwowy, sterujący pracą całego organizmu. Ośrodkowy układ przekazuje informacje do narządów i mięśni za pomocą obwodowego układu nerwowego, złożonego z nerwów i zwojów. Wszelkie zaburzenia w pracy układu nerwowego mogą wpływać negatywnie na działanie organizmu i tym samym znacząco utrudniać normalne funkcjonowanie. W naszej klinice w Siemianowicach Śląskich obok Katowic można skorzystać z pomocy specjalisty neurologii i rehabilitacji.
REHABILITACJA
Problemy neurologiczne mogą wymagać zintegrowanej pomocy lekarzy różnych specjalności. W ich leczeniu pomocna jest rehabilitacja – dziedzina medycyny specjalizująca się w przeprowadzaniu zabiegów, dzięki którym sprawność pacjenta zostaje poprawiona lub przywrócona. Ponadto sprawdza się w przypadku operacji, urazów kończyn górnych i dolnych, a nawet przebytych infekcji. W naszym gabinecie pacjenci mogą skorzystać z pomocy zarówno neurologa, jak i lekarza rehabilitacji.
KIEDY NALEŻY UDAĆ SIĘ DO LEKARZA NEUROLOGA?
Nie da się jednoznacznie wskazać, kiedy wizyta u neurologa okazuje się niezbędna. Problemy neurologiczne często można bowiem wykryć jedynie, przeprowadzając odpowiednie badania. Istnieją jednak objawy oraz stany, których utrzymywanie się powinno wzbudzić Państwa czujność. O ile powtarzające się, nawracające problemy z pamięcią i równowagą są zazwyczaj wystarczającym powodem do tego, by odwiedzić gabinet neurologa, o tyle zwykły ból głowy bywa często bagatelizowany. Symptomy te powinny przekonać Państwa do wizyt u neurologa, który po przeprowadzeniu badań, będzie w stanie zdiagnozować przyczynę ich występowania oraz, zaordynować leczenie, mające na celu jej usunięcie.
Konsultacja neurologiczna
Do zaburzeń, które powinni skłonić do odbycia konsultacji neurologicznej należą:
- szeroko pojęte bóle,
- osłabienie siły mięśniowej,
- kurcze mięśni,
- drżenie mięśni,
- zaburzenia czucia,
- problemy z koordynacją ruchową,
- szumy uszne,
- zawroty głowy,
- zaburzenia równowagi,
- problemy z pamięcią,
- zaburzenia snu,
- zaburzenia przytomności, omdlenia,
- nieprawidłowa praca zwieraczy (np. zaburzenia w oddawaniu moczu).
DIAGNOSTYKA NEUROLOGICZNA
Diagnostyka neurologiczna obejmuje wywiad z lekarzem, ocenę odruchów fizjologicznych oraz badania, które są dobierane w zależności od dolegliwości, z którymi zgłosi się Pacjent. Podstawowymi badaniami najczęściej zlecanymi przez neurologa są tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. W przypadku występowania ataków padaczki czy zaburzeń snu wykonywane jest również EEG. Ponadto, może zostać zlecona diagnostyka laboratoryjna, a także badanie płynu rdzeniowo-mózgowego przy pomocy punkcji lędźwiowej.
CHOROBY UKŁADU NERWOWEGO
Wśród chorób układu nerwowego wyróżnia się:
- zaburzenia układu odpornościowego: zespół Guilliana-Barrego i stwardnienie rozsiane,
- zwyrodnieniowe choroby układu nerwowego: choroba Parkinsona i Alzheimera,
- infekcje: zapalnie opon mózgowych,
- choroby uwarunkowane genetycznie: choroba Huntingtona i rdzeniowy zanik mięśni.
Chorobami często dotykającymi ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy są także: padaczka, udar mózgu, klastrowy ból głowy i encefalopatia wątroby.
REHABILITACJA NEUROLOGICZNA
W naszej poradni przeprowadzamy rehabilitację neurologiczną. Wspiera ona Pacjentów z różnymi niepełno sprawnościami i bywa konieczna przy powrocie do sprawności po operacjach neurochirurgicznych. Jednak trzeba pamiętać o tym, że każdy przypadek jest inny i przebieg procesu rehabilitacji oraz pojawienie się pierwszych efektów zależy od predyspozycji Pacjenta, a także od jego pozytywnego nastawienia i chęci szybkiego powrotu do zdrowia. W rehabilitacji neurologicznej stosowane są różne ćwiczenia w pozycji siedzącej, leżącej lub stojącej, których zadaniem jest poprawa siły mięśni, koordynacji ruchowej.
LEKARZE NEUROLODZY I LEKARZE REHABILITACJI:
dr n med. Grażyna Tuganowska
specjalista neurologii i rehabilitacji