Zajmujemy się diagnostykę oraz leczeniem chorób serca. Naszym Pacjentom w Klinice w Siemianowicach Śląskich oferujemy wykonanie badania EKG serca. Elektrokardiografia umożliwia diagnozowanie licznych schorzeń oraz anomalii w funkcjonowaniu mięśnia sercowego. Pozwala uzyskać obraz komór sercowych, dzięki czemu możliwe jest wykrycie ich ewentualnych przerostów i przeciążeń. Elektrokardiogram, czyli zapis badania, może pomóc kardiologowi zdiagnozować zapalenie mięśnia sercowego na wczesnym etapie rozwoju. Na zapis EKG ma wpływ wiele pobocznych czynników, stąd ważne, by czytający wyniki specjalista brał pod uwagę wiek badanego, przebyte przez niego choroby innych układów oraz przyjmowane leki. Badanie EKG serca doskonale sprawdza się przy diagnozowaniu stanów przedzawałowych i pozawałowych, a także przy wykrywaniu zawału mięśnia sercowego w trakcie jego trwania.
HOLTER CIŚNIENIOWY
Diagnozujemy schorzenia kardiologiczne przy użyciu holtera ciśnieniowego. Aparat ten pozwala na rejestrację pracy serca w dłuższym czasie. Przeważnie zaleca się, by badanie trwało minimum dobę. Co ważne, zapis prowadzony jest podczas normalnej, codziennej aktywności. Korzystając z aparatu Holtera, można więc pracować, spacerować, wchodzić po schodach i wykonywać obowiązki domowe. Celem badania jest bowiem wykrycie, czy przy realizacji codziennych czynności, występują u Pacjenta zaburzenia rytmu serca. Podczas korzystania z holtera ciśnieniowego należy zadbać, aby nie miało ono styczności z wodą, która może je uszkodzić, dlatego też nie można brać kąpieli ani pływać, mając na sobie aparat.
BADANIE HOLTEREM CIŚNIENIOWYM
Badanie Holterem ciśnieniowym pozwala skutecznie ocenić prawidłowość ciśnienia tętniczego krwi, mierzonego automatycznie w warunkach codziennej aktywności Pacjenta. Podczas trwającego dobę badania, pomiar ciśnienia dokonywany jest wielokrotnie, o różnej porze dnia oraz podczas snu. Za każdym razem wyniki pomiaru są rejestrowane w pamięci urządzenia i pokazują wartość ciśnienia skurczowego, ciśnienia rozkurczowego oraz częstotliwość rytmu serca. Holter ciśnieniowy pozwala zdiagnozować chorobę, a także ocenić skuteczność wdrożonego już leczenia m.in. nadciśnienia tętniczego. Badanie wykonuje się u Pacjentów, którzy cierpią na powtarzające się duszności, zmiany rytmu bicia serca, czy omdlenia. Holter ciśnieniowy jest też zalecany osobom, które przebyły zawał.
Czym różni się holter ciśnieniowy od HOLTERA EKG?
Zarówno badanie holterem ciśnieniowym, jak i holterem EKG trwa przynajmniej pełną dobę i służy do wykrywania nieprawidłowości w pracy serca, jednak obie metody diagnostyczne znacznie się różnią. Holter EKG składa się z elektrod, które przyklejane są za pomocą plastrów do odpowiednich miejsc na ciele. Badanie to ma na celu zapis pracy serca. Holter ciśnieniowy monitoruje wartość ciśnienia skurczowego i rozkurczowego krwi, a urządzenie dokonujące pomiarów zakładane jest Pacjentowi na ramię. Na podstawie wywiadu z Pacjentem, historii chorób, przeprowadzonych badań oraz występujących objawów, kardiolog decyduje, które z badań powinno zostać przeprowadzone.
USG SERCA
USG serca to nieinwazyjna, bezbolesna i komfortowa dla Pacjenta metoda oceny wielkości i pracy serca, wykonywana w naszej klinice przez doświadczonego kardiologa. Badanie ultrasonografem pozwala na ocenę stanu prawej i lewej komory oraz zastawek sercowych. Lekarz dzięki rejestracji obrazu na monitorze może dokonać analizy stopnia zwężenia i niedomykalności zastawek oraz sprawdzić ewentualną obecność płynu. USG serca, czyli tzw. echo serca umożliwia wykrycie różnego rodzaju wad narządu i chorób kardiologicznych, m.in. kardiomiopatii, choroby zakrzepowej i niedokrwiennej serca oraz tętniaków i zakrzepów. Badanie służy również określeniu frakcji wyrzutowej serca, czyli jego sprawności.
ECHOKARDIOGRAFIA
Echokardiografia przezprzełykowa jest badaniem umożliwiającym dokładne zobrazowanie serca. Metoda ta jest pomocna w diagnostyce zmian niewidocznych przy zastosowaniu echokardiografii przezklatkowej. Wskazaniami do badania są nabyte i wrodzone wady serca, diagnostyka zastawek, dużych naczyń, w tym aorty. Badanie TEE polega na wprowadzeniu sondy przez przełyk celem obrazowania serca. Echokardiografia przezprzełykowa pozwala na zobrazowanie miejsc w sercu, które nie są widoczne podczas wykonywanego badania przezklatkowego.
Szczególnymi przypadkami, w których konieczne jest wykonanie echokardiografii przezprzełykowej są:
- wady wrodzone serca,
- wada nabyta serca,
- ocena sztucznych zastawek wszczepionych do serca, np. podczas podejrzenia jej nieprawidłowej funkcji,
- udary mózgu przy podejrzeniu sercowej przyczyny, m. in. u osób młodych,
- zatory, które mogą powstać po dostaniu się do małych naczyń skrzepliny powstałej/obecnej w sercu,
- diagnostyka skrzeplin obecnych w sercu,
- podejrzenie guzów serca.
LECZENIE CHORÓB SERCA
Poniżej prezentujemy listę chorób kardiologicznych, leczonych w naszej klinice i badań, dzięki którym możemy je zdiagnozować. Zajmujemy się leczeniem chorób serca, takich jak:
- Choroby niedokrwiennej serca i bólów w klatce piersiowej: diagnostykę laboratoryjną, test wysiłkowy EKG, badanie ultrasonograficzne serca, 24 godzinny zapis EKG.
- Nadciśnienia tętniczego: diagnostyka laboratoryjna przyczyn nadciśnienia, ocena skutków nadciśnienia, badania EKG, USG serca i naczyń, USG jamy brzusznej.
- Ocena wad zastawkowych serca poprzez badanie ultrasonograficzne serca, wstępna kwalifikacja do leczenia inwazyjnego, ocena funkcji lewej i prawej komory.
- Niewydolności serca - diagnostyka kardiologicznych przyczyn duszności i obrzęków - USG serca, USG naczyń żylnych kończyn dolnych.
- Zaburzenia rytmu i przewodzenia ocena przyczyn omdleń i kołatania serca poprzez wykonanie USG serca i 24-godzinnych zapisów EKG (badanie metodą Holtera).
- Wykluczenie istotnych schorzeń serca u kobiet w ciąży.
- Próby wysiłkowe, ocena wysiłkowa niedokrwienia serca, ocena zdolności wysiłkowa pacjentów, m.in. przed zawodami sportowymi.
- Ocena kardiologiczna stanu zdrowia sportowców.
- Holter EKG: 24-godzinne monitorowanie EKG oraz zaburzeń rytmu i przewodzenia.
- Holter ciśnieniowy: 24-godzinne monitorowania ciśnienia tętniczego, diagnozowanie nadciśnienia tętniczego i jego leczenie.
- Echokardiografia przezprzełykowa: dokładne zobrazowanie serca.
JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA BADANIE EKG?
W obrębie diagnostyki EKG wyodrębnia się badanie EKG spoczynkowe, które przeprowadzane jest u Pacjenta będącego w pozycji leżącej oraz badanie EKG wysiłkowe, wykonywane podczas wysiłku fizycznego. Przed planowanym badaniem Pacjent powinien być wypoczęty, należy zatem unikać nadmiernego wysiłku fizycznego. Ważne jest również zrezygnowanie ze stosowania używek, np. alkoholu, nikotyny i kofeiny. Pacjent powinien unikać stresu i nadmiernych emocji. Wymienione czynniki mogą mieć wpływ na wyniki badania, dlatego należy się ich wystrzegać. W naszej klinice w Siemianowicach Śląskich k. Katowic przeprowadzane są zarówno badania EKG w stanie spoczynku, jak i EKG wysiłkowe. W przypadku dodatkowych pytań dotyczących badania EKG jesteśmy do Państwa dyspozycji.
LEKARZE KARDIOLODZY:
dr Krzysztof Kincel
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista kardiologii
dr Krzysztof Białas
specjalista chorób wewnętrznych
internista
dr n. med. Barbara Pankiewicz
specjalista chorób wewnętrznych
specjalista kardiologii