Ginekologia jest dziedziną, która skupia się na diagnostyce i leczeniu chorób żeńskich narządów płciowych. Pozostaje ona w ścisłym związku z położnictwem – działem medycyny, zajmującym się wszelkimi kwestiami związanymi z ciążą (przebieg, poród oraz połóg). W naszej klinice szczególny nacisk kładziemy na profilaktykę ginekologiczną, dlatego zalecamy regularne przeprowadzanie badań Pacjentkom w każdym wieku, zarówno nastolatkom, jak i kobietom dorosłym oraz dojrzałym. Dzięki regularnym wizytom w gabinecie ginekologicznym Pacjentki mogą uchronić się przed skutkami wielu poważnych dolegliwości oraz chorób, ze zmianami nowotworowymi na czele. Wczesne wykrycie schorzeń daje bowiem znacznie większe szanse ich wyleczenia.
GINEKOLOG
Jeżeli poszukują Państwo ginekologa przyjmującego w okolicach Katowic, to zapraszamy do odwiedzenia naszej Kliniki w Siemianowicach Śląskich. Przyjmuje u nas trzech lekarzy ginekologów z wieloletnim doświadczeniem, które zdobyli w poradniach, a także na oddziałach ginekologicznych i położniczych. Są to specjaliści zajmujący się przygotowywaniem kobiet do ciąży, prowadzeniem ciąży, leczeniem nadżerki i dysplazji szyjki macicy, zaburzeń miesiączkowania i zespołu policystycznych jajników. Mogą również Państwo wykonać testy HPV oraz na choroby przenoszone drogą płciową. Na wizycie u ginekologa można również skorzystać z usługi założenia wkładki domacicznej oraz wykonać zabieg koagulacji lub laserowej waporyzacji nadżerki szyjki macicy.
WSKAZANIA DO WIZYTY U GINEKOLOGA
W przypadku wystąpienia, któregoś z niżej wymienionych objawów, należy niezwłocznie udać się do ginekologa:
-
bardzo bolesne miesiączki,
-
zbyt wczesne lub opóźnione dojrzewanie,
Do ginekologa warto udać się też przed planowanym rozpoczęciem współżycia, w celu doboru najodpowiedniejszej metody antykoncepcyjnej, przed planowaną ciążą.
WIZYTA GINEKOLOGICZNA
Wizyta ginekologiczna składa się z rozmowy oraz badania ginekologicznego przeprowadzanego na specjalnym przystosowanym do tego celu fotelu. Polega ono na wsunięciu plastikowego wziernika do pochwy Pacjentki. Narzędzie jest następnie stopniowo i delikatnie rozwierane. Dzięki temu, lekarz może przyjrzeć się dokładanie tarczy oraz szyjce macicy. Każda kobieta powinna odwiedzać ginekologa profilaktycznie przynajmniej raz w roku. Podczas wizyty lekarz może zapytać o przebyte infekcje intymne, stosowaną antykoncepcję oraz o cykl miesiączkowy. Ginekolog może także wykonać USG przezpochwowe oraz USG brzuszne, które pozwala bardzo dokładnie ocenić stan narządów i wychwycić ewentualne nieprawidłowości.
CYTOLOGIA
Cytologia to najczęściej przeprowadzane badanie u ginekologa. Polega ono na pobraniu rozmazu z szyjki macicy i poddaniu go analizie laboratoryjnej. Materiał ten umożliwia wykrycie raka szyjki macicy w stadium przedklinicznym, a więc zanim pojawią się jeszcze pierwsze objawy choroby nowotworowej. W przypadku, kiedy wynik cytologii, okaże się nieprawidłowy, ginekolog kieruje Pacjentkę na dodatkowe badania, a w razie takiej konieczności może zalecić konsultacje z onkologiem. Istnieje również możliwość pobrania specjalnego wymazu, na podstawie którego sprawdzana jest obecność wirusa HPV. Cytologia powinna być wykonywana raz w roku bądź częściej, w przypadku osób należących do grupy wysokiego ryzyka zachorowalności na raka szyjki macicy.
BADANIA GINEKOLOGICZNE
Inne badania ginekologiczne, które są wykonywane przez ginekologa to:
-
badanie dwuręczne - polega ono na wsunięciu do pochwy dwóch uprzednio zwilżonych palców i jednoczesne uciskanie podbrzusza. W ten sposób lekarz sprawdza rozmiary oraz ruchomość macicy i przydatków;
-
badanie per rectum - czyli przez odbyt, spełnia to samo zadanie co badanie wziernikiem, ale wykonuje się je u dziewic z uwagi na obecność błony dziewiczej;
-
badanie piersi - lekarz powinien je wykonać na każdej wizycie, ma na celu palpacyjne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w piersiach.
Jeszcze przed badaniami ginekolog przeprowadza wywiad z pacjentką - zadaje m.in. pytania o datę ostatniej miesiączki, o długość cykli miesiączkowych, ich regularność, obfitość krwawień, bóle czy inne niepokojące objawy, o stosowaną antykoncepcję.
Badania zalecane przez ginekologa:
-
badania krwi - m.in. morfologia, oznaczenie poziomu hormonów płciowych (tzw. profil przed wypisaniem recepty na antykoncepcję hormonalną ,badania przy problemach z miesiączkowaniem, owulacją);
Lekarze ginekolodzy:
dr Bogdan Czarnecki
specjalista położnictwa i ginekologii
dr Grażyna Majchrzak - Rudolf
specjalista ginekologii i położnictwa