Znamiona barwnikowe – jak bezpiecznie je usuwać?
Różnorodne znamiona barwnikowe posiada właściwie każdy z nas. U jednym osób są to jedynie pojedyncze zmiany, a u innych pojawia się ich bardzo duża liczba.
Niektóre z nich mamy od urodzenia lub od dzieciństwa, a kolejne mogą pojawić się w każdym wieku, na przykład jako efekt długiej ekspozycji naszej skóry na promieniowanie słoneczne. Na ogół pieprzyki na naszym ciele nam nie przeszkadzają, ale mimo to powinny być regularnie kontrolowane przez dermatologa, który wykonuje badanie dermatoskopowe pozwalające przyjrzeć się im w powiększeniu i dokładniej określić, czy nie ma wśród nich zmian o cechach nowotworowych. Szczególną uwagę zwraca on na znamiona pojawiające się w ostatnim czasie lub te o nietypowym wyglądzie i nierównomiernym zabarwieniu.
Procedura usuwania pieprzyków
Niektóre znamiona barwnikowe usuwane są ze względów medycznych, czasem jednak chcielibyśmy pozbyć się pieprzyków jedynie z powodów estetycznych i wtedy ważne jest, by zrobić to w bezpieczny dla zdrowia sposób. Przede wszystkim przed usunięciem jakiegokolwiek znamienia barwnikowego niezbędna jest konsultacja z dermatologiem, który zbada zmianę i zdecyduje, czy nie jest ona złośliwa. Jeśli stwierdzi, że tak, wtedy o dalszym postępowaniu decyduje lekarz onkolog.
Generalnie jeśli decydujemy się na usunięcie znamienia barwnikowego, to najczęściej zalecaną metodą jest ingerencja chirurgiczna, ponieważ w jej przypadku lekarz ma możliwość pobrania wycinka danej zmiany i poddania go badaniu histopatologicznemu. Dzięki temu po odpowiednim przygotowaniu można obejrzeć go pod mikroskopem i wykryć pojawiające się w nim komórki nowotworowe. Podczas zabiegu wycina się zmianę barwnikową wraz z pewnym marginesem zdrowej tkanki, a następnie skóra zostaje zaszyta. Gdybyśmy wybrali inną metodę (np. laserową) pobranie wycinka nie byłoby możliwe, dlatego usuwanie znamion, szczególnie tych o większych rozmiarach i atypowym wyglądzie, powinno być wykonane przez specjalistę chirurga.