Znamiona barwnikowe – czy są niebezpieczne?
Znamiona barwnikowe, potocznie określane jako pieprzyki, to skupiska komórek barwnikowych (melanocytów), które pojawiają się na ciele człowieka. Dorosły człowiek ma ich średnio ok. 20.
Najczęściej mają podłoże genetyczne, niekiedy pojawiają się pod wpływem wirusów. Nie wszystkie są niebezpieczne, jednak nawet z niegroźnymi pieprzykami powinniśmy się obchodzić ostrożnie. Szczególnie problematyczne są te, które mogą być podrażniane np. przez ubranie, oraz zlokalizowane na ciele w miejscach często eksponowanych na słońcu. W takich przypadkach dermatolog może zalecić chirurgiczne usunięcie zmian barwnikowych.
Nietypowe znamiona na ciele – czy jest się czego obawiać?
Osoby, które na swoim ciele mają wiele zmian barwnikowych, powinny osłaniać je przed bezpośrednią ekspozycją na słońce. Chociaż w większości przypadków takie pieprzyki są niegroźne, to jednak istnieje pewne ryzyko przekształcenia w czerniaka, np. pod wpływem promieni słonecznych. Problematyczne są też te znamiona na ciele, które są narażone na podrażnienia, np. bielizną.
Koniecznie powinniśmy zgłosić się do lekarza, gdy pojawiają się jakiekolwiek zmiany. Jak najszybszej konsultacji wymagają znamiona, które zaczynają boleć, swędzieć, stają się nierówne, powiększa się, granice są rozmyte, pojawia się szerokie obramowanie, dochodzi do krwawienia lub zaczyna się z nich sączyć wydzielina. Nie należy bagatelizować również zmian w zabarwieniu. Szczególnej uwagi wymagają też pieprzyki, które znajdują się w nietypowych miejscach, np. wewnętrzna strona dłoni, podeszwy stóp, wargi sromowe czy narządy płciowe.
Znamiona barwnikowe – kiedy trzeba je usunąć?
Każde znamię, które budzi w nas niepokój, może być skonsultowane z dermatologiem, nawet jeśli nie pojawiają się typowe objawy świadczące o chorobie. Tylko w ten sposób dowiemy się, które pieprzyki są całkowicie niegroźne dla naszego zdrowia, a które wymagają interwencji specjalisty. Dermatolog każdą zmianę ogląda pod dermatoskopem, dzięki czemu osiąga dużą dokładność w diagnozie. Interwencja chirurgiczna może być wskazana w sytuacjach, gdy znamiona narażone są na kontakt z odzieżą, poddawane działaniom różnych kosmetyków lub wystawiane na szkodliwe działanie promieni słonecznych. To jedno z podstawowych działań profilaktycznych w zakresie czerniaka, czyli złośliwego nowotworu skóry.