Wskazania do wykonania badań dermatoskopem
Dermatoskopia to badanie znamion barwnikowych na ciele, potocznie określanych pieprzykami. Odbywa się przy użyciu specjalnego urządzenia, dermatoskopu. W tym artykule wyjaśnimy, jakie są wskazania do dermatoskopii i jak przebiega badanie.
Kiedy zalecane jest wykonanie dermatoskopii?
Istnieje wiele wskazań do przeprowadzenia badania dermatoskopem. Wykonywane jest w przypadku pacjentów, u których pojawiają się znamiona o różnym wyglądzie, zwłaszcza duże, o nieregularnych kształtach lub nierównym kolorze. Niekiedy wskazaniem do dermatoskopii jest duża liczba piegów na ciele. Oprócz tego jest to istotne badanie wykonywane w przypadku osób mających w rodzinie bliskich, którzy chorowali na nowotwory skóry. Dermatolog może również zalecić dermatoskopię pacjentom z naczyniakami, zmianami o charakterze dermatofibroma, brodawkami, rogowaceniem łojotokowym itp.
Dermatoskopia ma również zastosowanie w diagnostyce czerniaka skóry. Dzięki temu badaniu można skutecznie wykryć raka skóry we wczesnym etapie, kiedy jeszcze możliwe jest całkowite wyleczenie. Czerniak to niebezpieczny nowotwór, który bardzo szybko daje przerzuty, dlatego im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym większe szanse na pomyślność podjętej terapii.
Jak przebiega badanie dermatoskopem?
Badanie dermatoskopem (inaczej mikroskopia powierzchni skóry lub mikroskopia epiluminescencyjna) jest całkowicie bezbolesne, nieinwazyjne i bezpieczne. Wykonywane jest w gabinecie dermatologa przy użyciu specjalnego urządzenia, które umożliwia dziesięciokrotne powiększenie obrazu. Urządzenie swoim wyglądem przypomina specyficzną latarkę z lupą. Posiada wbudowane oświetlenie boczne, które podświetla oglądaną powierzchnię i uwidacznia głębsze struktury oglądanej zmiany. Dzięki temu lekarz może bardzo dokładnie przyjrzeć się znamionom na skórze pacjenta.
Osoba badania nie musi specjalnie przygotowywać się do badania. Lekarz przykłada do skóry dermatoskop i dokładnie obserwuje zmianę. Trwa to około kilkunastu minut. Po przeprowadzeniu badania wynik udostępniany jest w formie opisowej.