Usuwanie polipów. Czemu służy polipektomia?
W poprzednim wpisie informowaliśmy o tym, jak ważna dla osób zagrożonych chorobą nowotworową jest właściwa profilaktyka onkologiczna.
Aby przebiegała ona prawidłowo, należy usunąć wszelkie potencjalne ogniska chorobowe. Jednym z nich są polipy – drobne narośle występujące na błonach śluzowych. Polipy mają charakter łagodnych zmian nowotworowych, jednak w przypadku powikłań chorobowych mogą stanowić zalążek raka – często więc dokonuje się ich usunięcia.
Zabieg wycięcia polipów nazywamy polipektomią. Najczęściej wykonuje się go przy pomocy endoskopu, szczególnie przy usuwaniu narośli występujących na ścianach jelit. Lekarz przeprowadza zabieg przy pomocy specjalistycznego sprzętu, oddzielając polipa od ściany błony śluzowej. Aby zapobiec krwawieniu, równocześnie wykonuje się tzw. elektrokoagulację naczyń krwionośnych. Wycięte polipy wysyła się do analizy histopatologicznej.
Mimo inwazyjności, zabieg polipektomii jest z reguły bezbolesny. Często wykonuje się go stopniowo, w czasie kilku wizyt (gdy polipów jest więcej). W niektórych przypadkach (duże rozmiary polipa), niezbędne jest usunięcie narośli metodą chirurgiczną.