Skąd biorą się kurzajki?
Brodawki, potocznie nazywane kurzajkami są kłopotliwymi zmianami skórnymi. Są to narośle, których struktura jest grudkowata i zwykle mają cielisty kolor, mogą być również brązowe czy szare. Najczęściej pojawiają się na stopach i dłoniach, jednak zdarza się też, że pojawiają się na innych częściach ciała. Zwykle mają od kilku milimetrów do około dwóch centymetrów. Brodawki zwykle nie bolą, jednak jeśli pojawiają się na stopie, mogą powodować dyskomfort podczas chodzenia. Jakie są przyczyny powstawania kurzajek i jak się ich pozbyć?
Jak powstaje kurzajka?
Przyczyną pojawienia się kurzajki jest zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego HPV, do którego dochodzi na skutek kontaktu z nosicielem wirusa. Może to być na przykład uścisk dłoni lub kontakt z przedmiotami, których dotykał i wirusy mogły na nich przetrwać (na przykład ręcznik). Do zakażenia może dojść szczególnie w miejscach ogólnodostępnych, w których przebywa dużo osób, na przykład na basenie albo w salonie kosmetycznym, w którym narzędzia nie są odpowiednio dezynfekowane. Kurzajki mogą pojawić się u osób w każdym wieku, jednak osoby ze zmniejszoną odpornością są szczególnie narażone na zakażenie wirusem HPV.
Leczenie kurzajek
Po zauważeniu zmian skórnych należy skonsultować się z dermatologiem. Nie zawsze leczenie farmakologiczne jest skuteczną metodą pozbycia się kurzajek. Zdarza się tak, że najskuteczniejszą metodą usuwania kurzajek jest użycie lasera CO2. Taka metoda jest innowacyjne i pozwala na bezinwazyjne pozbycie się brodawki. Zwykle nie zagrażają one poważnie zdrowiu, jednak zdarza się, że samodzielnie błędnie zdiagnozujemy zmianę skórną. Właśnie dlatego konsultacja ze specjalistą jest niezwykle ważna.
Zastosowanie lasera w medycynie jest o wiele szersze. Laserowo można usuwać również hemoroidy po konsultacji z proktologiem, a także pozbyć się żylaków. Dzięki zastosowaniu lasera CO2 można pozbyć się również niedoskonałości cery lub wyeliminować zmarszczki na skórze wokół oczu. Zabiegi laserowe znajdują wiele zastosowań, nie tylko w dermatologii czy proktologii, ale również w chirurgii. Ryzyko powikłań związanych z zabiegiem jest niewielkie, a efekty są widoczne po jednym zabiegu.