Samokontrola w celu wykrywania guzków piersi
Podczas lektury poprzedniego wpisu dowiedziałaś się, na co zwracać uwagę podczas comiesięcznej obserwacji piersi. Teraz chciałabym poprowadzić Cię przez kolejny etap samokontroli.
Nie zniechęcaj się i nie zaniedbuj tego badania. Pamiętaj, że im wcześniej uda Ci się zauważyć powstanie guzka piersi, tym szybsze i prostsze będzie leczenie.
Połóż się wygodnie na plecach i podłóż rękę pod głowę (później powtórzysz badanie zmieniając rękę). Dotykaj i uciskaj obu piersi, starając się wyczuć, czy nie znajdujesz w nich jakichkolwiek zmian czy asymetrii. Zataczaj dłonią kręgi od brodawki w kierunku zewnętrznym i z powrotem, a później w górę i w dół. Sprawdź też, czy nie masz powiększonych węzłów chłonnych pod pachami i w okolicy nadobojczykowej.
Jeżeli w trakcie swojej samokontroli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany w tkankach sutka, wydzielinę z brodawki lub powiększone węzły chłonne – nie zwlekaj, ale koniecznie odwiedź specjalistę. Jeśli stwierdzi, że wszystko jest w porządku będziesz spokojniejsza, natomiast jeśli coś go zaniepokoi, zleci USG oraz mammografię. Są to zupełnie bezpieczne badania, które pomagają w wykrywaniu guzków piersi. Dopiero na podstawie ich wyników możesz dostać skierowanie do prowadzenia dalszej diagnostyki i ewentualnego rozpoczęcia leczenia. Pamiętaj – im wcześniej tym lepiej!
Przypominam również, że samokontrola to ważne, ale dodatkowe działanie i pomimo jej oczywistych zalet bardzo istotne jest równoległe, profilaktyczne badanie USG piersi co 6-8 miesięcy, niezależnie od wieku.