Proktologia bez tajemnic
Cierpisz na przewlekłe zaparcia lub biegunki, na które nie pomagają leki, ani domowe sposoby?
Borykasz się z permanentnym uczuciem wzdęcia, problemami z gazami, bolesnym wypróżnianiem się lub uczuciem niepełnego wypróżnienia? Zauważyłeś krew lub śluz w stolcu? Nie możesz poradzić sobie z uczuciem pieczenia lub świądu w okolicach odbytu? To znak, że najwyższy czas udać się do proktologa.
Proktolog, czyli kto?
Proktologia jest działem medycyny, zajmującym się chorobami końcowego odcinka przewodu pokarmowego, czyli odbytnicy, kanału odbytu oraz odbytu. Specjaliści z tej dziedziny diagnozują zatem i leczą takie schorzenia jak: hemoroidy, ropień okołoodbytniczy, szczelina odbytu czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
Badania
Pierwszym etapem wizyty u proktologa będzie wywiad z pacjentem, podczas którego spyta się on nas o takie kwestie, jak nawyki żywieniowe, tryb życia, dieta czy regularność posiłków.
Kolejny etap to badanie per rectum, czyli badanie palcem odbytu, kanału odbytu i odbytnicy, które pozwali lekarzowi ocenić stan tych części ciała.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości ze strony lekarza, skieruje on pacjenta na dodatkowe badania:
- kolonoskopię
- USG przez odbytnicze
- prześwietlenie rentgenowskie jelita grubego
- test na krew utajoną
- laboratoryjne badanie krwi i kału
Lekarz może wykonać również anoskopię, czyli badanie z wykorzystaniem wziernika lub rektoskopię; badanie głębsze niż anoskopia i umożliwiające pobranie wycinków tkanek do badania histopatologicznego. Pobranie takich wycinków umożliwia także kolonoskopia, w trakcie której możliwe jest również usunięcie groźnych polipów.
Leczenie
Leczenie schorzeń proktologicznych nie jest skomplikowane i polega przeważnie na podawaniu odpowiednich środków farmaceutycznych doustnie lub w postaci czopków doodbytniczych. Może okazać się jednak, że niektóre polipy czy hemoroidy trzeba będzie usunąć chirurgicznie. Najbardziej rozbudowane leczenie będzie natomiast dotyczyło zdiagnozowanego raka jelita grubego.