Laserowe leczenie hemoroidów
Rozwój medycyny sprawia, że coraz rzadziej sięgamy po skalpel i inne, skomplikowane narzędzia chirurgiczne. Z dużą częścią chorób można sobie poradzić przy użyciu nowoczesnych rozwiązań, takich jak lasery.
Metody laserowe są stosowane m.in. przy leczeniu chorób hemoroidalnych. Wyróżniamy dwie metody laserowego leczenia hemoroidów – HeLP (hemorrhoid Laser Procedure) oraz LHP (Laser HemorrhoidoPlasty). Dopuszczalne jest również stosowanie kombinacji obu tych metod.
Zabieg HeLP
Zabiegi HeLP znajdują zastosowanie przy leczeniu hemoroidów II stopnia. Są wykonywane ambulatoryjnie i nie wymagają używania znieczulenia w miejscu, poddawanym działaniu lasera. Laser zamyka tętniczki doprowadzające. Efekty zabiegu są widoczne już po kilku dniach – stan pacjenta się poprawia, a choroba hemoroidalna ulega cofnięciu.
Zabieg LHP
Do leczenia hemoroidów zaawansowanych, stopnia III i IV, stosuje się inny typ zabiegu – LHP. Polega on na wprowadzeniu włókna lasera wprost do wnętrza guzka hemoroidalnego, który jest następnie poddawany działaniu energii lasera. Dzięki temu, guzek stopniowo się obkurcza i zamyka. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym bądź ogólnym. Nie jest on szczególnie skomplikowany, a pacjent już po kilku godzinach może wrócić do domu.
Leczenie przetoki – zabieg FiLaC
Metoda laserowa sprawdza się świetnie również w przypadku leczenia przetoki odbytowej. Są to tzw. zabiegi FiLaC (Fistula-tract Laser Closure), charakteryzujące się minimalną inwazyjnością i nie niosące ryzyka uszkodzenia zwieraczy pacjenta. Nie wymagają one leczenia szpitalnego.