Jak wygląda leczenie hemoroidów metodą Barrona?
Hemoroidy są naturalną strukturą anatomiczną w kanale odbytu. Pełnią funkcję jego uszczelnienia oraz kontrolują wydalanie. Niekiedy w wyniku stanów zapalnych powiększają się i nadmiernie wypełniają krwią, co prowadzi do dolegliwości bólowych i dyskomfortu. Tzw. żylaki odbytu to przypadłość, która często dotyczy kobiet w ciąży lub po porodzie. Poza tym choroba ta może występować u każdego, ale bardziej podatne na jej pojawienie się są osoby po 50 roku życia. W leczeniu hemoroidów wykorzystuje się kilka metod. Jedną z najpopularniejszych jest metoda Barrona. O tym, na czym polega zabieg oraz czy jest skuteczny, piszemy poniżej.
Jak przebiega zabieg leczenia hemoroidów metodą Barrona?
Bezoperacyjne leczenie hemoroidów w Katowicach, przy wykorzystaniu metody Barrona oferuje Euro Klinika. Zabieg uznaje się za stosunkowo małoinwazyjny i bezpieczny. Nie wymaga on hospitalizacji, a samo jego wykonanie trwa około kilkunastu-kilkudziesięciu minut. Leczenie hemoroidów metodą Barrona polega na założeniu gumowych opasek na splot hemoroidalny. Wykorzystuje się do tego ligator, który najczęściej pod wpływem ciśnienia zasysa guzek, co umożliwia założenie opaski. Nałożona obrączka odcina dopływ krwi do guzka krwawniczego, czego konsekwencją jest jego martwica. W efekcie tego po upływie około 10-15 dni od wykonania zabiegu guzek odpada.
Zabieg wykonuje się tyle razy, ile jest powiększonych guzków krwawniczych. Pomiędzy zakładaniem opasek należy zachować przynajmniej kilkutygodniową przerwę. Gumkowanie pozwala pacjentom normalnie funkcjonować i jedynie w skrajnych przypadkach może prowadzić do powikłań. Leczenie hemoroidów metodą Barrona jest skuteczne, niemniej nie jest to sposób na trwałe i definitywne pozbycie się stanów zapalnych raz na zawsze. Zabieg przy użyciu opasek pozwala skutecznie pozbyć się wyłącznie bieżących zmian, ale nie minimalizuje ryzyka występowania nowych w przyszłości. Stany zapalne mogą pojawiać się ponownie np. z powodu nieodpowiedniej higieny, niewłaściwej diety czy też genetycznych predyspozycji.