Jak przebiega kolonoskopia?
Kolonoskopia to badanie, które pozwala na dokładną ocenę stanu jelita grubego, co umożliwia szybkie rozpoczęcie leczenia w razie takiej potrzeby. Istnieje też możliwość połączenia go z zabiegiem usunięcia polipów oraz pobrania wycinka do oceny histopatologicznej w przypadku zmian. Pacjenci często niepokoją się samym przebiegiem badania, jednak jeśli nie ma przeciwwskazań może ono zostać przeprowadzone w znieczuleniu. Wykonania kolonoskopii nie powinno się odkładać, a dobrze zrobiona nie powinno powodować nieprzyjemnych doznań.
Dlaczego kolonoskopia jest potrzebna?
Wykonanie kolonoskopii pozwala na przeprowadzenie badania przesiewowego w kierunku raka jelita grubego. Jest też zalecane dla usunięcia polipów, guzków lub zmian o nieznanym charakterze. Jest zalecana także przy krwawieniach z dolnego odcinka przewodu pokarmowego, a także w razie podejrzenia zwężenia światła jelita, pęknięć ścian jelita albo pojawienia się nadżerek.
Jak trzeba się przygotować do kolonoskopii?
Przed kolonoskopią konieczne jest utrzymywanie ścisłej diety – płynnej lub ubogo resztkowej. Niezbędne jest też stosowanie środków przeczyszczających. Zwykle ostatni posiłek spożywa się rano, w dniu przed wykonaniem badania. Preparaty przeczyszczające należy przyjmować według otrzymanych zaleceń.
Jak wygląda badanie?
Kolonoskopia jest przeprowadzana w pozycji leżącej i polega na wprowadzeniu przez odbyt elastycznego przewodu, przez który podawane jest powietrze, rozszerzające ścianki jelita oraz płyn, który przepłukuje jego ścianki. Zamontowana na przewodzie kamera pozwala na rejestrowanie obrazu i dokładną obserwację wnętrza jelita. W przewodzie kolonoskopu znajduje się też specjalny kanał, którym można wprowadzić narzędzia potrzebne do zasklepienia uszkodzenia, pobrania próbki czy usunięcia polipu.
Jak długo trwa kolonoskopia?
Zabieg może trwać od kilkunastu do kilkudziesięciu minut w zależności od zakresu koniecznych do wykonania czynności. Warto pamiętać, że kolonoskopię można przeprowadzić w sedacji, co eliminuje nieprzyjemne doznania do minimum.