Jak leczy się nietrzymanie moczu?
Problem nietrzymania moczu dotyczy obu płci, chociaż częściej dopada kobiety.
W ich wypadku przyczyną może być nie tylko wiek, powodujący rozluźnienie się mięśni i wypadanie cewki moczowej, ale również przebyte trudne porody. Przyczyn może być jeszcze kilka, lecz niezależnie od nich – każde nietrzymanie moczu można wyleczyć! Osoby cierpiące na ten problem nie powinny wstydzić się go i próbować uczyć z nim żyć, leczy szukać pomocy i u lekarzy i terapeutów, którzy całkowicie go wyeliminują.
Jak leczy się nietrzymanie moczu?
Podstawowymi metodami leczenia są fizjoterapia nietrzymania moczu i terapia behawioralna. Pacjent musi wykonywać ćwiczenia zalecane przez lekarza, aby ciało – a dokładnie układ moczowy – wrócił do dawnej kondycji. Regularne ćwiczenia mają niezwykle istotny wpływ na terapię. Są niezbędne nawet wtedy, gdy pacjent jest zakwalifikowany do operacji. Sam zabieg, bez przyłożenia się do ćwiczeń niewiele zmienia. Podstawowe ćwiczenia jakie wykonuje pacjent sam, to trening mięśni Kegla co najmniej trzy razy dziennie. Terapia behawioralna polega na ćwiczeniu organizmu w oddawaniu moczu w określonych godzinach. Do tego dochodzi szereg zabiegów, które zleca lekarz: trening z ciężarkiem dopochwowym, elektrostymulacja lub magnetostymulacja. Dobre efekty w przypadku kobiet przynosi też pessaroterapia, polegająca na umieszczaniu w pochwie różnokształtnych form. Umieszczone prawidłowo mają znaczący wpływ na walkę z chorobą.
Co się dzieje, jeśli ćwiczenia nie pomagają?
Jeśli ćwiczenia nie przynoszą zamierzonego rezultatu, niezbędne staje się leczenie farmakologiczne, a czasem nawet operacja. Jeśli chodzi o leki, są to z reguły środki zmniejszające skurcze pęcherza, czasami hormony mające na celu odbudowanie błony śluzowej, lub antydepresanty mające dobry wpływ na siłę skurczów pęcherza i napięcie zwieracza. Ostatecznością w leczeniu nietrzymania moczu jest operacja. Jest kilka metod przeprowadzenia zabiegu, w zależności od płci i stanu pacjenta, oraz rodzaju nietrzymania moczu. Na operację czeka się około 2 lat, jednak w połączeniu z ćwiczeniami przynosi ona u większości pacjentów bardzo dobre efekty.