Gastroskopia – na czym polega?
Gastroskopia to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, pozwalających ocenić stan górnego odcinka przewodu pokarmowego – przełyku, żołądka i dwunastnicy.
Badaniu poddawane są przede wszystkim osoby, cierpiące na przewlekłe problemy z przełykaniem pokarmów i ich odpowiednim trawieniem (dolegliwości typu zgaga, wymioty, bóle brzucha, po te bardziej niepokojące, jak nagła utrata masy ciała czy krwawienie z okolic brzucha).
Badanie gastroskopijne jest zabiegiem inwazyjnym, często przysparzającym wielkiego stresu pacjentom. Osoba badana do kilku godzin przed zabiegiem nie powinna jeść ani pić. Do wykonania gastroskopii używa się endoskopu – giętkiego wziernika wprowadzanego w okolice żołądka przez jamę ustną. Przełyk jest uprzednio znieczulony odpowiednim lekiem aerozolowym. W przypadku osób szczególnie nerwowych stosuje się także dożylnie leki uspokajające. Pacjent leży w trakcie badania na boku – swobodnie oddychając bez połykania śliny – a lekarz po dokonaniu niezbędnego rozpoznania (i pobrania ewentualnego wycinka na histopatologię) kończy zabieg. Całe badanie trwa przeważnie od kilku do kilkunastu minut.
Gastroskopia pozwala ocenić stan błony śluzowej żołądka i dwunastnicy, poprawność funkcjonowania soków żołądkowych (ich barwę, ilość, ewentualną obecność żółci) i elastyczność ścian organów trawiennych. Badanie ułatwia też zdiagnozowanie u pacjenta zakażenia bakterią helicobacter pylori (szczegóły w jednym z naszych poprzednich wpisów).