Do jakich komplikacji może prowadzić nieleczona przetoka odbytu?
Przetoka odbytu to leczona przez proktologa choroba zapalna, polegająca na powstaniu na skutek zakażenia, kanału między odbytem, a skórą w jego okolicy. Nie ma domowych sposobów na leczenie przetoki, dlatego w przypadku wystąpienia lub podejrzenia u siebie tego schorzenia, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Choroba objawia się uczuciem wilgoci, pieczenia i świądu w okolicach odbytu i mogą towarzyszyć jej ostre dolegliwości bólowe wzmagające się przy defekacji, a czasem również krwawienie. Do przyczyn pojawienia się przetoki odbytniczej zalicza się przewlekle zakażenie gruczołów odbytowych, choroby zapalne jelita grubego, chorobę Leśnioweskiego-Crohna, urazy odbytu i powikłania pooperacyjne.
Jakie są skutki nieleczonej przetoki okołoodbytniczej?
W przypadku braku, szybkiej konsultacji z lekarzem, zazwyczaj dochodzi do rozrostu przetoki, co w przyszłości może utrudnić i przedłużyć jej leczenie. Często w miejscu przetoki okołoodbytniczej powstaje otwór, z którego sączy się ropa, a nawet krew. Niewykonanie drenażu i zabiegów oczyszczających w tym miejscu może skutkować dalszym rozwojem zakażenia, a także jego przejściem na inne tkanki. W skrajnych przypadkach dochodzi do zakażenia całego organizmu, a nawet do rozwoju sepsy. Trwałe uszkodzenie odbytu może też skutkować problemami z trzymaniem gazów i stolca.
Jak leczy się przetokę odbytu?
Leczenie przetoki odbytu dobierane jest przez proktologa. W przypadku tego schorzenia stosuje się zarówno metody operacyjne, jak i nieoperacyjne. Na wybór metody wpływa przede wszystkim wielkość i rodzaj przetoki oraz indywidualne wskazania dotyczących Pacjenta. Leczenie chirurgiczne polega na wycięciu przetoki wraz z marginesem tkanki oraz na zastosowaniu metody Notarsa, czyli przycięciu wewnętrznego zwieracza. Coraz częściej stosowane są jednak mniej inwazyjne metody, takie jak miejscowe wstrzyknięcie botoksu, czyli toksyny botulinowej oraz laseroterapia, która polega na wprowadzeniu do przetoki światła lasera niszczącego zakażone tkanki.